Letiště Kotvrdovice

Letiště Kotvrdovice
Aktuální počasí - Datum a čas:   7.7.2022 - 18:43
Vítr: 8 kt (4 m/s)   Nárazy: 10 kt (5 m/s)   Směr: 296°   T: 18°C  Klubovna: 19.9°C
Základní data plochy SLZ Kotvrdovice:
Frekvence - 123,480 MHz, volací zn. KOTVRDOVICE RADIO
Poloha - 49°21´52´´N 016°47´14´´E Nadm. výška 556m / 1857ft
Dráha - 10/28, 600 x 45 m, tráva
AD: Okruh vždy severní (nad lesem mimo obce). Pozor 1,5 NE od plochy vysílač. Pojíždět po jižním okraji dráhy. Pozor na elektrický ohradník okolo RWY (výška 70cm). Při přistání na 28 pozor na turbulenci od lesa.
NOISE: Nelétat nad obcí Kotvrdovice! Min. výška letu nad CHKO Moravský kras 500m / 1670ft AGL.


Ergo Pojišťovna
Aeroweb.cz - Server pro piloty a zájemce o létání


„Život máme jen půjčený – ne darovaný.“

Čtěte více na parahospody.cz.

Brigáda

V sobotu 21. května bude na letišti brigáda. Připravte se na stříhání keřů, hrabání , úklid a opravu elektrického ohradníku. Nůžky na stromy i elektrické na keře s sebou. 

 

Začátek  v 9. hod.

                                                                                  Zdenek

 

Navigační soutěže

8. srpna bude Letiště Kotvrdovice hostit navigační soutěž Poháru Petra Tučka. Pokud si budete chtít zaletět tréninkově starší navigační soutěž, tak si stáhněte mapu v sekci pro členy. Zdenek má taky nějaké starší zadání v šuplíku. Podívejte se na seznam letošních soutěží:

Slet ULL a den otevřených dveří na letišti v Kotvrdovicích - sobota 28.srpna 2021

Děkujeme všem, kteří přišli nebo přiletěli na slet do Kotvrdovic. Poděkování patří taky všem z řad pořadatelů. Pokud ste nestihli přijít nebo se vám nepodařilo přiletět kvůli počasí, tak se podívejte aspoň na fotky:

https://jura58.rajce.idnes.cz/Letecky_den_na_letisti_Tri_sudy_-_Kotvrdovice/1502885329

https://jura58.rajce.idnes.cz/Letecky_den_na_letisti_Tri_sudy_-_Kotvrdovice_-_modelari/?

Fotky od Radka Gořuly

Brigády na letišti

Každou následující sobotu, připadně po domluvě i ve všední den vyhlašujeme brigády na letišti: Je potřeba:

Sečení trávy v celém areálu letiště

Kontrola plochy a zasypání případných nerovností

Nátěr vstupnmích dveří k WC.

Úprava stěny ( vymalování a vykytování) v ložnici.

Postřik trávy před hangárem a v  ostatní dlažbě herbicidem.

 

Navigační soutěž v Letovicích

První červencovou sobotu se na Letišti v Letovicích konala navigační soutěž. Za Kotvrdovice se zúčastnila jedna soutěžní posádka v rekreační kategorii a umístila se na prvním místě! Gratulujeme! Podívejte se jak soutěž probíhala..

Navigační soutěž v Letovicích

Fotky z blaníka a drakiády

Navigační soutěž - sobota 12. září 2020

Druhý zářijový víkend proběhla na letišti v Kotvrdovicích navigační soutěž Poháru Petra Tučka. Objednané počasí dorazilo tak akorát na čas. Při příletu byla některá údolí přikrytá mlhou, ale i ta se s postupujícím sluníčkem rozpadla. Čas prvního briefingu jsme stanovili na 7:30, tedy hodinu po východu slunce. První start byl naplánovaný až na 9:30 tak, aby se posádky přilétající na druhý briefing na desátou nepotkali se soutěžícími vracejícími se z trati.

Co se letělo

Úkolem soutěžních posádek byl let po známé trati s vyhledáváním objektů. Po průletu koncovým bodem následovala přesnost kroužení a přistání do decku bez dobrždění. Z letového zapisovače se pak vyhodnotil čas na jednotlivých otočných bodech a průlet tajnými brankami. Součástí zadání bylo 16 fotek, které soutěžící zaznamenali do mapy. Na trati byli vytyčené tři znaky: římská trojka III, římská dvojka II a trojúhelník ▲.

Uprostřed trati jsme měli navigační výstrahu na navijákový provoz paraglajdistů, kteří nám ale nakonec ponechali volné nebe a navijákové starty dělali jinde. Děkujeme!

Trať pro navigační soutěž zvládne namalovat i malé dítě. Zaletět ji a neztratit se vyžaduje trošku šikovnosti v srovnávací navigaci. Ztratit se a najít se než vám dojde palivo, je pak téměř nadlidský úkol. Všem posádkám se to ale nakonec úspěšně podařilo.

Úloha přesného kroužení

Jedna z úloh, kterou jsme připravovali na mistrovství světa v navigačním létání v Hosíně, byla přesnost kroužení. Její vyhodnocení jsme si naostro zkusili právě v Kotvrdovicích. V podstatě nikdo o této úloze předtím neslyšel. Takže jak se to letí? Pořadatel zvolí nějaký bod. V našem případě to byla rozhledna Podvrší u Veselice. Letí se přímo na tento bod po jeho přeletění se zahájí kroužení. Po prvním protnutí příletové trajektorie se začne měřit poloměr. Po druhém protnutí příletové trajektorie se měřením poloměru skončí. Na základě největší a nejmenší hodnoty se vypočítá bodové hodnocení podle následujícího vzorce:

Body =( Rmin/Rmax- 0,5)⋅ 400

Současně by poloměr kružnice nesmí být menší než 200 metrů a větší než 750 metrů. Kvůli bezpečnosti jsme se na briefingu navíc domluvili, že budeme všichni kroužit stejným směrem.

V případě, že fouká, tak je samozřejmě potřeba zatáčku proti větru víc natahovat a po větru zase zkracovat a proletět ji s větším náklonem, tak aby to na záznamu vypadalo co nejvíc kulaté.

(a) (b) (c) (d)

A jak se tohoto úkolu zhostili soutěžící? Určitě velmi dobře! Velká většina pochopila co se po nich chce a zaletěla úlohu podle zadání, tak jako je to na obrázku (a). Část z nich neodhadla poloměr kroužení, někteří kroužili skoro jeden a půl kilometru od rozhledny. Jiní zase nedotočili celých 360° kružnice. V horším případě vůbec neprotnuli příletovou trajektorii dvakrát, takže nebylo možné ji vyhodnotit - viz. obrázek (b). V lepším případě protnuli příletovou trajektorii dál od středu, tak jako je to na obrázku (c), a pokazili si tím dobrý výsledek. V případě, že se neproletí přímo nad otočným bodem, ale přiletí se po tečně, tak jak je to na obrázku (d), tak hrozí, že nedojde ke dvojímu protnutí příletové trajektorie a nebude možné vyhodnotit úlohu.

Vyhodnocení fotek

Pro soutěžící jsme měli přichystané ještě další překvapení. Tím bylo elektronické vyhodnocení vyhledávání fotek. Po přistání soutěžící prostě naklikají do mapy polohu jednotlivých fotek a vypočítá se vzdálenost zaznamenané polohy od skutečné. Bohužel se ukázalo, že to trvá výrazně déle než papírové vyhodnocení, takže jsme to nakonec udělali “po staru”.

A jak to všechno dopadlo? Přece dobře! Na soutěži se počítalo, měřilo, kreslilo, a samozřejmě létalo. Po odletění trati se odpočívalo, povídalo a jedlo. Na konec se gratulovalo a předávali se ceny. Celou dobu se to všechno fotilo, natáčelo a dokumentovalo. Celá galerie fotek a videa jsou k vidění na webu letiště Kotvrdovice. Tabulka výsledků je k vidění na webu laa.

A je to!

Rekonstrukce je u konce. Podařilo se nejen to, co bylo v plánu, ale i něco navíc. Vše začalo v druhé polovině června výměnou oken a dveří, pak bouráním krbu. Následovalo zateplení objektu, nová fasáda , nová dlažba pod pergolou a kolem budovy, výměna podlahové krytiny se zateplením v klubovně, nová krbová kamna a vymalování. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli na rekonstrukci, někdo více, někdo méně, ale každá pomoc byla vítaná. Provést celý rozsah prací dodavatelsky by nebylo možné. Teď nás čeká jen kolaudace. Termín asi 2. poloviná září - upřesníme na stránkách.

Díky Zdenek

Utopenci 2020

V sobotu 16.2. proběhl již 18tý ročník soutěže o nejlepšího utopence na našem letišti.

Vzorků bylo požehnaně - celkem 27 připravených chutných talířů. Ochutnávalo se, hodnotilo, a celkem 42 ochutnávačů dospělo k těmto výsledkům:

1. místo - Gusta Vrbacký s 78 body

2. místo - R. Dvořák s 64 body

3. místo - Ondra Barša s 59 body

Utopenci 2019

Další "těsné" body jsou zde:  Kompletní výsledky

Počasí na letišti na mobilu

Andrej vyvořil aplikaci pro Android, pomocí které lze sledovat počasí na letišti.

Návod na instalaci:
1. Stáhněte a spusťte aplikaci.
2. Verifikujte se e-mailem, který máte uveden u Vašeho členského účtu na těchto stánkách.
3. Ve widgetech najdete "Počasí Kotvrdovice". Ten umístěte, kam potřebujete. Po klepnutí na widget se počasí aktualizuje.

Soutěž o nejlepší slivovici

V sobotu 30. prosince proběhla na letovickém letišti tradiční předsilovestrovská soutěž o nejlepší slivovici.

26 soutěžních vzorků bylo výzvou pro tradičně dobře se umísťující team z našeho letiště.  Své vzorky přihlásili Ivoš, Lojza, Ota, a Zdenek, ostatní jen hodnotili. Všechny vzorky se umístili v první desítce a první dvě místa jsme obsadili v pořadí Zdenek a Ota. Tak se nám to zase povedlo!

Dík kamarádům z Letovic za hezkou soutěž a Zdenkovi Červinkovi za chutná kolena.

                                                                                                                          Zdenek

Alarm na letišti

Od neděle 22. října funguje na letišti zabezpečovací zařízení. Pokud přijdete na letiště a na věži bliká oranžový maják a nad vchodem svítí dvě červené LEDky,  tak je zakódováno a je potřeba letiště odblokovat. Jinak způsobíte poplach, případně i výjezd ostrahy na letiště!

Odblokování lze provést několika způsoby, nejjednodušší je asi použít čip, který máme na tankování benzinu, případně můžete dostat druhý.

Bližší info jsem poslal emailem a jak se sejdeme na letišti, uděláme školení k ovládání alarmu.

V případě poplachu mě zavolejte.

Letu zdar          Zdenek

Nový systém TANKOVÁNÍ

V úterý 8.8. byl spuštěn nový systém tankování na našem letišti. To znamená, že bez čipu už si nenatankujete !!! 

Pokud nemáte svůj čip (nebo není čip v letadle které si půjčujete), obraťte se na Ondry Barše nebo Zdeňka Moravce.

Pergola 2017

V sobotu jsme se  sešli na opravě pergoly. Kolem 8 hodiny přišli na letiště jak nahlášení, tak i nenahlášení pomocnící (ti měli smůlu že s nimi nebylo počítáno s obědem) a začali jsme pergolu demontovat. Po 2 hod. jsme poškozenou krytinu odstranili  a začali s pokládkou nové. Položili jsme nejprve dlouhé tabule a kolem 12,30  jsme si udělali přestávku na oběd. Vše vypadalo, že budeme brzy hotoví a po obědě jsme pokračovali. Rozdělili jsme se  na dvě party, jedna pokládala pravou a druhá levou stranu pergoly. Vše šlo dobře, řezačí krátili tabule na míru téměř bez reklamací ale čas běžel rychleji, než jsem předpokládali. Ještě že počastí vyšlo, nebyl vítr a postrašilo nás jen pár kapek, i když v okoli pěkně sprchlo. V 19,30 jsme s Tomášem a Arnoštem připevnili poslední tabuli a pergola byla hotová. Mezi tím zbytek teamu poklidil pracoviště a mohli jsme začít slavit. Únava všech byla značná ( téměř 12 hod a s cestou i víc) tak to bylo jak když do vrabců střelí. Někteří tam nechali i nářadí ( aku šroubovák, nabiječku) jak spěchali domů. Nevadí, oslavíme příště pod novou pergolou.

 

Děkuji všem za vydatnou pomoc.           Zdenek 

Oblet ČR 2017

Výlety do Rakouska

Skvělá zpráva pro piloty ultralehkých letadel dorazila z Rakouska. Od středy 1. března 2017, smí do vzdušného prostoru této alpské země vstupovat ultralehké stroje, padáky a závěsné kluzáky podle nových podmínek. Akční radius těchto letadel a jejich pilotů se tím významně rozšiřuje. 

Povolení se týká ultralehkých letadel, které odpovídají UL třídě UL(A), UL (G) nebo UL (T) a jsou registrovány v těchto zemích: Spolková republika Německo, Chorvatsko, Slovenská republika, Slovinsko, Česká republika a Maďarsko. Kromě ultralehkých letadel se toto povolení vztahuje i na padáky (registrované v celkem 22 zemích včetně ČR) a padákové a závěsné kluzáky (z celkem 20 zemí). 

Oznámilo to Spolkové ministerstvo dopravy, inovací a technologií zákonným předpisem BGBI. II Nr. 49/2017 ze 14. února 2017. 

Na piloty a jejich UL registrované mimo Rakouskou republiku se vztahují v případě letu do Rakouska tyto minimální požadavky:  

 • imatrikulace na trupu o minimální velikosti 5 cm
 • štítek s výrobním číslem a imatrikulací
 • technický průkaz /osvědčení letové způsobilosti
 • letadlová kniha s dokladem o pravidelné údržbě
 • provozní a letová kniha se všemi předepsanými údaji (NCO)
 • doklad o poslední údržbě
 • hlukový certifikát s hodnotou menší jak 70 dBA ve vzletovém režimu
 • pilotní průkaz té země, kde je UL registrován
 • zdravotní průkaz
 • ELT nebo PLB
 • pojistka
 • registrace radiostanice a povolení k její obsluze
 • ostatní povinná výbava stroje podle rakouských zákonů 

Toto povolení k letům UL se nevztahuje

 • testovací a zkušební lety
 • lety experimentálních letadel
 • lety za úplatu
© 2016 Letiště TŘI SUDY Kotvrdovice