Letiště Kotvrdovice

Letiště Kotvrdovice
Aktuální počasí - Datum a čas:   12.7.2024 - 13:27
Vítr: 0 kt (0 m/s)   Nárazy: 0 kt (0 m/s)   Směr: 45°   T: 29°C  Klubovna: 25.0°C
Základní data plochy SLZ Kotvrdovice:
Frekvence - 123,480 MHz, volací zn. KOTVRDOVICE RADIO
Poloha - 49°21´52´´N 016°47´14´´E Nadm. výška 556m / 1857ft
Dráha - 10/28, 600 x 45 m, tráva
AD: Okruh vždy severní (nad lesem mimo obce). Pozor 1,5 NE od plochy vysílač. Pojíždět po jižním okraji dráhy. Pozor na elektrický ohradník okolo RWY (výška 70cm). Při přistání na 28 pozor na turbulenci od lesa.
NOISE: Nelétat nad obcí Kotvrdovice! Min. výška letu nad CHKO Moravský kras 500m / 1670ft AGL.


Ergo Pojišťovna
Aeroweb.cz - Server pro piloty a zájemce o létání


Oslava narozenin

Zdeněk Pernica st. a Roman Pernica si Vás dovolují pozvat na oslavu 
narozenin. Oslava se uskuteční v sobotu 13.7. na letišti  od 14 hodin.

                                                                               Zdenek a Roman

Navigační soutěže 2024

Letos budou Kotvrdovice opět hostit navigační soutěž z Poháru Petra Tučka. Termín letošní soutěže byl stanovený na 20. července

Video a fotky ze sletu 2023


 

Udělali jste nějaké fotky nebo video? Pošlete nám je.

Na letišti byl zřízen přijímač jednotek OGN/FLARM

Od  8.srpna 2023 je na našem letišti díky iniciativě Mirka, Ondry a Zdenka nainstalován přijímač dat z jednotek Open Glider Network (OGN) a FLARM. Systém se stává z antény přijímající v pásmu 868 MHz, SAW filtru, zesilovače a příjímače zapojeného do mikropočítače, který dále provádí zpracování a dekódování signálů.

Přijímač tak pomůže ve sledování letadel a větroňů vybavených OGN/FLARM jednotkami poblíž našeho letiště a také našich letadel, která jsou postupně vysílači OGN vybavována.Dále Vás může toto zařízení za letu informovat o poloze a provozu letadel vybavených tímto vysílačem. Kdo by měl zájem svoje letadlo vysílačem vybavil, může se na autory instalace s důvěrou obrátit.

Zdenek

Data (letadla) z celosvětové sítě OGN lze sledovat na těchto adresách:

http://glidertracker.org/

http://live.glidernet.org/

https://www.gliderradar.com/

Navigační soutěže 2023

29. července Letiště Skuteč

19. srpna Letiště Strukovice

2. září Letiště Kroměříž

Historická vozidla na letišti Kotvrdovice

V sobotu 6. května 2023 se uskuteční jízda historických automobilů a motocyklů u příležitosti sta let od založení Československého autoklubu pro Moravu a Slezsko (ČAMS). Startovat se bude od 9.00 hodin u Technického muzea v Brně-Králově Poli. Od 13.00 hodin se na letišti Tri sudy v Kotvrdovicích uskuteční symbolické setkání dvou a jednostopých veteránů a letecké techniky. Vedle obhlídky krásných strojů poháněných spalovacími motory zazní také výklad o dějinách a klíčových osobnostech ČAMS a informatorium o historii a současnosti kotvrdovického letiště. Vstup na akci ke pro všechny zájemce volný.

 

Slet ULL a den otevřených hangárů - sobota 3. září 2022

Děkujeme za návštěvu podívejte se na fotky ze sletu.

Článek v Blanenském deníku: Nebe nad Kotvrdovicemi obsadila ultralehká letadla. Bavila i letecká akrobacie

Navigační soutěž - neděle 7. srpna 2022

Ve sportovní kategorii zvítězili v jednosedadlovkách Příhoda Tomáš a ve dvousedadlovkách Štumbauer Oldřich – Pacáková Karolína. V rekreační kategorii zvítězila posádka Přikryl Martin – Steiger Radek.

Kompletní výsledky navigační soutěže jsou na ppt.laacr.cz.

Fotky z blaníka a drakiády

A je to!

Rekonstrukce je u konce. Podařilo se nejen to, co bylo v plánu, ale i něco navíc. Vše začalo v druhé polovině června výměnou oken a dveří, pak bouráním krbu. Následovalo zateplení objektu, nová fasáda , nová dlažba pod pergolou a kolem budovy, výměna podlahové krytiny se zateplením v klubovně, nová krbová kamna a vymalování. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli na rekonstrukci, někdo více, někdo méně, ale každá pomoc byla vítaná. Provést celý rozsah prací dodavatelsky by nebylo možné. Teď nás čeká jen kolaudace. Termín asi 2. poloviná září - upřesníme na stránkách.

Díky Zdenek

Počasí na letišti na mobilu

Andrej vyvořil aplikaci pro Android, pomocí které lze sledovat počasí na letišti.

Návod na instalaci:
1. Stáhněte a spusťte aplikaci.
2. Verifikujte se e-mailem, který máte uveden u Vašeho členského účtu na těchto stánkách.
3. Ve widgetech najdete "Počasí Kotvrdovice". Ten umístěte, kam potřebujete. Po klepnutí na widget se počasí aktualizuje.

Alarm na letišti

Od neděle 22. října funguje na letišti zabezpečovací zařízení. Pokud přijdete na letiště a na věži bliká oranžový maják a nad vchodem svítí dvě červené LEDky,  tak je zakódováno a je potřeba letiště odblokovat. Jinak způsobíte poplach, případně i výjezd ostrahy na letiště!

Odblokování lze provést několika způsoby, nejjednodušší je asi použít čip, který máme na tankování benzinu, případně můžete dostat druhý.

Bližší info jsem poslal emailem a jak se sejdeme na letišti, uděláme školení k ovládání alarmu.

V případě poplachu mě zavolejte.

Letu zdar          Zdenek

Nový systém TANKOVÁNÍ

V úterý 8.8. byl spuštěn nový systém tankování na našem letišti. To znamená, že bez čipu už si nenatankujete !!! 

Pokud nemáte svůj čip (nebo není čip v letadle které si půjčujete), obraťte se na Ondry Barše nebo Zdeňka Moravce.

Pergola 2017

V sobotu jsme se  sešli na opravě pergoly. Kolem 8 hodiny přišli na letiště jak nahlášení, tak i nenahlášení pomocnící (ti měli smůlu že s nimi nebylo počítáno s obědem) a začali jsme pergolu demontovat. Po 2 hod. jsme poškozenou krytinu odstranili  a začali s pokládkou nové. Položili jsme nejprve dlouhé tabule a kolem 12,30  jsme si udělali přestávku na oběd. Vše vypadalo, že budeme brzy hotoví a po obědě jsme pokračovali. Rozdělili jsme se  na dvě party, jedna pokládala pravou a druhá levou stranu pergoly. Vše šlo dobře, řezačí krátili tabule na míru téměř bez reklamací ale čas běžel rychleji, než jsem předpokládali. Ještě že počastí vyšlo, nebyl vítr a postrašilo nás jen pár kapek, i když v okoli pěkně sprchlo. V 19,30 jsme s Tomášem a Arnoštem připevnili poslední tabuli a pergola byla hotová. Mezi tím zbytek teamu poklidil pracoviště a mohli jsme začít slavit. Únava všech byla značná ( téměř 12 hod a s cestou i víc) tak to bylo jak když do vrabců střelí. Někteří tam nechali i nářadí ( aku šroubovák, nabiječku) jak spěchali domů. Nevadí, oslavíme příště pod novou pergolou.

 

Děkuji všem za vydatnou pomoc.           Zdenek 

Oblet ČR 2017

Výlety do Rakouska

Skvělá zpráva pro piloty ultralehkých letadel dorazila z Rakouska. Od středy 1. března 2017, smí do vzdušného prostoru této alpské země vstupovat ultralehké stroje, padáky a závěsné kluzáky podle nových podmínek. Akční radius těchto letadel a jejich pilotů se tím významně rozšiřuje. 

Povolení se týká ultralehkých letadel, které odpovídají UL třídě UL(A), UL (G) nebo UL (T) a jsou registrovány v těchto zemích: Spolková republika Německo, Chorvatsko, Slovenská republika, Slovinsko, Česká republika a Maďarsko. Kromě ultralehkých letadel se toto povolení vztahuje i na padáky (registrované v celkem 22 zemích včetně ČR) a padákové a závěsné kluzáky (z celkem 20 zemí). 

Oznámilo to Spolkové ministerstvo dopravy, inovací a technologií zákonným předpisem BGBI. II Nr. 49/2017 ze 14. února 2017. 

Na piloty a jejich UL registrované mimo Rakouskou republiku se vztahují v případě letu do Rakouska tyto minimální požadavky:  

 • imatrikulace na trupu o minimální velikosti 5 cm
 • štítek s výrobním číslem a imatrikulací
 • technický průkaz /osvědčení letové způsobilosti
 • letadlová kniha s dokladem o pravidelné údržbě
 • provozní a letová kniha se všemi předepsanými údaji (NCO)
 • doklad o poslední údržbě
 • hlukový certifikát s hodnotou menší jak 70 dBA ve vzletovém režimu
 • pilotní průkaz té země, kde je UL registrován
 • zdravotní průkaz
 • ELT nebo PLB
 • pojistka
 • registrace radiostanice a povolení k její obsluze
 • ostatní povinná výbava stroje podle rakouských zákonů 

Toto povolení k letům UL se nevztahuje

 • testovací a zkušební lety
 • lety experimentálních letadel
 • lety za úplatu
© 2016 Letiště TŘI SUDY Kotvrdovice